.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

News

Akcja Katolicka u swojego Patrona – Św. Wojciecha

Przedstawiciele Akcji Katolickiej wzięli udział w gnieźnieńskich uroczystościach ku czci Św. Wojciecha Patrona Polski i Akcji Katolickiej. Do grobu Patrona wraz z pocztami sztandarowymi przybyły delegacje diecezji łódzkiej, pelplińskiej i zielonogórsko – gorzowskiej oraz archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej. W uroczystości uczestniczyli prezes KIAK Urszula Furtak oraz Asystent Krajowy Biskup Mirosław Milewski.

Sztandary Akcji Katolickiej powiewały w uroczystej procesji z relikwiami św. Wojciecha i innych polskich świętych i błogosławionych przemierzającej ulicami miasta z kościoła pw. Św. Michała na Wzgórze Lecha gdzie sprawowano uroczystą Eucharystię nawiązującą także do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz kończącą jednocześnie obchody 600. lecia Prymasowstwa w Polsce.

Sumie odpustowej koncelebrowanej przez biskupów z Polski i zagranicy przewodniczył legat papieski kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii. Legat papieski wspomniał też świętowane w Gnieźnie i całej Polsce jubileusze: 1050-lecia Chrztu Polski w 2016 roku i 1000-lecia śmierci św. Wojciecha w 1997 roku z udziałem papieża Jana Pawła II. Jak zauważył, sercem tych rocznic była ta sama moc Ducha Świętego, która towarzyszyła Mieszkowi I, gdy przyjmował chrzest, i która później wiodła z Czech do Polski św. Wojciecha.

„W osobie Waszego wielkiego świętego Patrona widzimy, jak odważne głoszenie Ewangelii, które jest i naszym zadaniem, ukoronowane zostało najwyższym świadectwem przelania męczeńskiej krwi” – mówił legat papieski przywołując słyszane wcześniej w czasie czytań słowa o ziarnie rzuconym w ziemię, które musi obumrzeć, aby wydać plon obfity.

Na koniec, przekazując papieskie pozdrowienie i przypominając o honorowym pierwszeństwie Prymasa Polski, zacytował słowa papieża Benedykta XVI, który pisał: „Honorowy tytuł Prymasa Polski jest znakiem wielkiego szacunku i wielkiego znaczenia dla narodu polskiego. Jest to znak jedności dla polskich katolików”.

Delegacja Akcji Katolickiej skorzystała z gościny Prymasa Polski zwiedzając dom arcybiskupów gnieźnieńskich. Raz jeszcze serdecznie dziękuję, za świadectwo obecności, szczególnie przedstawicielom POAK we Wschowie za wystawienie pocztu sztandarowego.

Urszula Furtak,

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

Galeria zdjęć:

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.