.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

I OŻYŁA PRZEPIĘKNIE NASZA KAPLICZKA…

Z potrzeby serca  -  jak powiedziała wczoraj nasza prezes Danusia Tchórzewska, witając w Kaplicy Maryjnej gości i członków Akcji Katolickiej z diecezji, spotkaliśmy się na uroczystej Mszy św. by uczcić wszystkich poległych w obronie polskości i na drogach prowadzących do niepodległości w 100-lecie Rocznicy, a także ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Skąd takie połączenie rocznic?

Myśl o tej Mszy św. i to tu, u nas w parafii świętokrzyskiej zrodziła się podczas ostatnich Rekolekcji Wielkopostnych w Kęszycy Leśnej. Odbyła się tam krótka rozmowa wspomnieniowa pomiędzy niektórymi członkami na temat tamtej tragedii. Tak się bowiem złożyło, że 8 kwietnia 2010 roku nasza parafia gościła Zarząd DIAK i w czasie odprawiania Mszy św. w tej zabytkowej kapliczce dosięgła ich ta tragiczna informacja o katastrofie prezydenckiego samolotu, przekazana przez naszego wikariusza.

Nasz Oddział Akcji planował już od ub. roku włączyć się w jakiś sposób w ogólnonarodowe świętowanie okrągłej Rocznicy Niepodległości. Ostatecznie postanowiliśmy zorganizować wspólne spotkanie z przyjaciółmi z Akcji, a przy tym połączyć obie rocznice.

I znów historia zatoczyła koło, bo od wieków Kaplica służyła do wznoszenia modłów w szczególnych okazjach i w ważnych intencjach. Ta Kaplica Maryjna  znajdująca się na dawnym Wzgórzu Winnym, obecnie w parku parafialnym, była wotum wdzięczności za uratowanie życia przed zarazą i służyła najpierw dawnym mieszkańcom Grunbergu, a obecnie Zielonej Góry, modlitwom dziękczynnym przez wstawiennictwo Maryi do Chrystusa Pana naszego. Po latach profanum odnowili ją powracający z obozów hitlerowskich uratowani więźniowie. Wczoraj modliliśmy się za tych, którzy ginęli w obronie polskości podczas zaborów i w utrzymaniu pokoju  w wolnej, ale nękanej przez okupantów Polsce. Najnowsza intencja to wszyscy ci, którzy spełniając swój obywatelski i patriotyczny obowiązek lecieli na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego, ale nigdy tam nie dolecieli z powodu katastrofy.

I ożyła nasza przepiękna kapliczka w tę kwietniową słoneczną niedzielę wypełniając się po brzegi członkami zarówno naszych zielonogórskich POAK-ów, jak i reprezentantami ze: Wschowy, Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza oraz Żagania.

Ku wielkiej radości wszystkich zgromadzonych, Mszę św. odprawił przybyły z Krosna Odrz. ks. Zbigniew Samociak w koncelebrze z naszym proboszczem i asystentem Janem Pawlakiem oraz nowym asystentem Akcji w Międzyrzeczu  -  ks. Pawłem Tokarczykiem. Podczas kazania, wygłoszonego przez ks. Zbigniewa, wsłuchaliśmy się w skupieniu w jego słowa rozważające usłyszane czytania na trzecią Niedzielę Wielkanocną. Niektórzy dziwili się na początku, ze ołtarz jest tak ustawiony, aby kapłani mogli odprawiać Mszę św. zwróceni bardziej do ołtarza a nie do wiernych. Wyjaśniliśmy im, że to dzięki pomysłom naszych członków,  mając na uwadze częstsze wykorzystanie opustoszałej, otwieranej przez lata zaledwie kilka razy w roku Kapliczki, od 2 lat odbywają się tu cyklicznie Msze św. w obrządku trydenckim.


Po Eucharystii udaliśmy się do sali pod duży kościół, gdzie przygotowaliśmy słodki poczęstunek, podczas którego ponad 40-osobowa dobrze ze sobą zintegrowana i zaprzyjaźniona grupa mile spędziła czas podczas rozmów towarzyskich. Ale to nie był koniec programu spotkania. Zamieniliśmy miejsca siedzenia podczas konsumpcji przy stole na część konferencyjną. Zaproszony na spotkanie gość z Uniwersytetu Zielonogórskiego, historyk prof. Wiesław Hładkiewicz podzielił się z nami osobistymi okruchami wspomnień z zasiedlania Ziem Zachodnich przez jego rodzinę. A obecny również prezes Koła Nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Mieszko Kamiński, przedstawił nam zupełnie inny wycinek z wcześniejszej historii państwa polskiego. Mówił o żołnierzach pierwszej armii polskiej po uzyskaniu niepodległości, której mocnym trzonem byli uczestnicy walk Powstania wielkopolskiego 1918/1919, jedynego zresztą zwycięskiego.
W czasie spotkania pani prezes DIAK Urszula Furtak skierowała do nas kilka komunikatów, w tym poinformowała nas o oficjalnej nominacji ks. Zbigniewa Samociaka na asystenta diecezjalnej Akcji Katolickiej, co uczestnicy spotkania przyjęli z wielkim aplauzem.

Naładowani wspólna modlitwą, błogosławieństwem naszych kapłanów i generalnie dobrą energią pożegnaliśmy się wierząc, że Maryja znajdzie dla nas następną okazję, by i inni członkowie Akcji Katolickiej mogli poznać tę świątynię. A więc do zobaczenia!

Bożena Krukowska

Galeria zdjęć - kliknij tutaj

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.