.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :.

Spotkanie Rady DIAK

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam na spotkanie Rady DIAK, na której podsumujemy ostatnio realizowane przez nas wydarzenia ale również będziemy poszukiwać rozwiązań na rozwój i umocnienie Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Pochylimy się nad potrzebnym uczestnictwem przedstawicieli Akcji Katolickiej w wydarzeniach naszego diecezjalnego Kościoła i całego kraju. Ważnym tematem będzie doroczna krajowa pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Wśród tematów Rady, podzielę się z Państwem również informacjami m.in. z II Międzynarodowego Kongresu AK w Rzymie i słowem Papieża Franciszka skierowanym do jego uczestników w dniu 27.04.2017, a także z przygotowań do uroczystości ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w całej Polsce, które to zaplanowano na 22 października 2017r. w Warszawie.

Bogactwo spotkania dopełnią kierunki pracy formacyjnej oraz realizowane wydarzenia zaplanowane na ten rok w naszym diecezjalnym terminarzu pracy AK.

Serdecznie zapraszam na spotkanie Rady DIAK, które odbędzie się 27.05.2017r. w WSD w Gościkowie-Paradyżu. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 10.00. Proszę o potwierdzenie swojej obecności lub podanie imiennego zastępstwa do dnia 20.05.2017r.

Raz jeszcze serdecznie zapraszam.

Urszula Furtak

Prezes Zarządu KIAK i DIAK

 

Zaproszenie. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę.

 

W dniach 9-10 czerwca 2017r. odbędzie się kolejna już Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. To szczególne spotkanie z Maryją w roku 300 lecia koronacji wizerunku MB Częstochowskiej i 140 rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie a także 100 lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, będziemy przeżywać pod hasłem „Idźmy i głośmy z Maryją”.

Wzorem lat ubiegłych, w przeddzień pielgrzymki w dniu 9 czerwca o godz. 17.00 w Sali Redakcji „Niedzieli” podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się konferencja, na którą w imieniu całego Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej serdecznie zapraszam. Temat wykładu maryjnego „Jasnogórskie śluby Narodu i objawienia fatimskie w obronie wiary i cywilizacji”, podejmie O. Mariusz Tabulski OSPPE, Definitor Zarządu Zakonu, jednocześnie członek Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Drugi z zaproponowanych wykładów „Idźcie i głoście! Ale razem: duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy” przedstawi nam Ks. dr Szymon Stułkowski, Rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce założonego na lata 2013 / 2017 „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Piątkowe spotkanie zakończymy Apelem Jasnogórskim i modlitewnym czuwaniem nocnym, które wzorem lat poprzednich poprowadzi Akcja Katolicka Diecezji Sandomierskiej.

Sobotni dzień naszego pielgrzymowania rozpoczniemy w Katedrze Częstochowskiej o godz. 10.30, by następnie w uroczystej procesji przejść ulicami miasta przed szczyt Jasnej Góry i tam kontynuować nasze dziękczynienie i czas wspólnego spotkania. Podczas Mszy Świętej w sposób uroczysty odnowimy nasz Akt Zawierzenia Matce Bożej. Jeszcze jednego tematu nie może zabraknąć w tegorocznej pielgrzymce. Zawierzmy proszę Matce Bożej, nasze duchowe przygotowania do uroczystości ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Tę wyjątkową intencję wszystkim serdecznie polecam.

Podobnie jak w latach poprzednich organizujemy wspólny autokarowy wyjazd. Wszyscy pielgrzymi z naszej diecezji spotkają się w Zielonej Górze 09.06.2017, by o godz. 7.00 wyruszyć w kierunku Częstochowy. Do Częstochowy dotrzemy ok. godz. 15.00. Nocleg w domu Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza „Pasterzanki”, ul. Kordeckiego 15. W drogę powrotną z Częstochowy wyruszymy 10.06.2015 tj. w sobotę ok. godz. 17.00. Koszt ok. 180 zł. (transport, nocleg, obiad w piątek, śniadanie i obiad w sobotę). Zgłoszenia imienne przyjmuje sekretarz DIAK, tel. 694 454 454, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wraz z zapisem chętnych do udziału w pielgrzymce należy dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 50 zł. na konto DIAK: 50 1090 1535 0000 0001 0781 0846.

Wszystkim życzę, aby nie zabrakło nam ducha wiary, gorliwości i wytrwałości na pielgrzymim szlaku, pomimo pojawiających się problemów i niedogodności, które wpisane są przecież w ducha pielgrzymowania. Do radosnego spotkania.

Program pielgrzymki w załączeniu, plik PDF - kliknij tutaj.

W imieniu Zarządu KIAK

Urszula Furtak

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

Wielkanoc 2017

Ojczyzno Ma – kolejna edycja konkursu

Aby krzewić treści religijno-patriotyczne wśród młodego pokolenia, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej po raz kolejny organizuje Konkurs wiedzy patriotycznej pt. ,,Ojczyzno Ma”. W roku bieżącym do udziału w konkursie wiedzy o Ojczyźnie, Kościele i Regionie zapraszamy dzieci ze Szkół Podstawowych.

Konkurs przeprowadzony będzie jak w latach poprzednich w dwóch etapach: etap parafialny (maj 2017) i finał diecezjalny (Zielona Góra, listopad 2017). Prosimy o terminowe max. do 08.04.2017 zgłoszenie ilości dzieci biorących udział w I etapie. Wszelkich informacji udziela Janusz Baran, tel. 603 197 099 (w godz. popołudniowych) lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., który z ramienia DIAK kieruje konkursem. 

Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej oraz inne środowiska pragnące przyłączyć się do naszej inicjatywy zapraszamy do szerszego zaznajomienia się ze szczegółami konkursu.

Urszula Furtak, prezes DIAK

Regulamin konkursu "Ojczyzno Ma"           Formularz zgłoszeniowy do konkursu patriotycznego

Komunikat Akcji Katolickiej w Polsce w sprawie spektaklu „Klątwa”

Jeśli nie potrafisz tego dokonać, aby w jakiejś sprawie zwyciężyło dobro, czyń przynajmniej wysiłki, aby wpływ zła jak najbardziej osłabić. (Św. Tomasz More)

W minioną sobotę wystawiono w Teatrze Powszechnym spektakl „Klątwa”  w reżyserii Olivera Frljića. W trakcie przedstawienia dokonano licznych aktów profanacji chrześcijańskich symboli religijnych oraz dopuszczono się świadomego znieważenia osoby Św. Jana Pawła II i flagi Watykanu. Każdy z wymienionych aspektów  jest szczególnie bolesnym dla wielu Polaków. Ponadto nie może być publicznego przyzwolenia na nawoływanie do nienawiści i deprecjonowania ludzkiego życia.  Przedstawienie jest niczym innym, jak jawną, przemyślaną i zamierzoną prowokacją o wyraźnych znamionach „mowy nienawiści”. Zarówno reżyser, jak i aktorzy przekroczyli granicę zdrowego rozsądku.

Jako katolicy świeccy zorganizowani w Akcji Katolickiej w Polsce, wypowiadamy stanowczy protest takiemu wymiarowi sztuki. Przypominamy, że zgodnie z art. 196 Kodeksu Karnego obraza uczuć religijnych, jak i publiczna profanacja przedmiotów religijnych w Polsce są karalne. Apelujemy więc nie tylko o poszanowanie uczuć religijnych osób wierzących, ale i szacunku wobec stanowionego w Polsce prawa. Wzywamy do wycofania sztuki z repertuaru polskiego teatru!

Wprowadzając zamęt bluźnierczym przedstawieniem, Dyrektorowi Teatru Powszechnego i polskim aktorom biorącym w nim udział, przypominamy, że w dniu 5 grudnia 2014 r., w uznaniu dla zasług Św. Jana Pawła II, Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Św. Jana Pawła II. Polscy Parlamentarzyści, w uchwale wyrazili wdzięczność Papieżowi za: propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka. Stwierdzając przy tym, że: Jego życie było świadectwem wiary dla milionów ludzi na całym świecie, a bolesne odejście zjednoczyło wszystkich Polaków niezależnie od wyznania i poglądów.

 Rzecznik Akcji Katolickiej w Polsce,
Artur Dąbrowski


Kierunki pracy na 2017 rok. Akcja Katolicka szkołą wiary, świętości i apostolstwa.

Rada Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, która obradowała w dniu 04.02.2017r., w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, wśród podjętych wielu tematów zatwierdziła kierunki pracy Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2017. Podczas spotkania Rady zgodnie ze wskazaniem Pasterzy Kościoła,  przyjęto, że kierunek naszej misji w Kościele wyznaczać będzie hasło i szczególna zachęta: „Idźcie i głoście”. Na tegorocznych przewodników wskazano Maryję, Św. Brata Alberta ale również Św. Jana Pawła II. Rada KIAK zaplanowała realizację inicjatyw i założeń kalendarium Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2017. Wszystkich członków Akcji Katolickiej, szczególnie prośbę skierowano do Prezesów POAK by w swoich parafiach podjęto zgłębienie i upowszechnienia praktyki codziennego Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy do Matki Bożej w intencji Kościoła i Ojczyzny.  „Stańmy do Apelu Jasnogórskiego jako wspólnoty POAK” – zapisano w kierunkach. Zapraszam do zapoznania się z pełną treścią w wyznaczonych kierunkach. Zaznaczyć należy, że nadal realizujemy dotychczasowe działania i inicjatywy  rozszerzając je o zawarte wskazania na rok bieżący. 

Urszula Furtak, prezes KIAK

IDŹCIE I GŁOŚCIE. Akcja Katolicka szkołą wiary, świętości i apostolstwa. Kierunki pracy Akcji Katolickiej w Polsce na rok 2017.

DIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE WE WSCHOWIE 07 STYCZNIA 2017 - galeria zdjęć

Aby zobaczyć zdjęcia kliknij więcej...

Materiał TVP o naszym spotkaniu: http://gorzow.tvp.pl/28522491/spotkanie-oplatkowe-czlonkow-akcji-katolickiej

Czytaj więcej: DIECEZJALNE SPOTKANIE...

Opłatek we Wschowie

7 stycznia 2017 r. (w mroźnej i śniegowej aurze) członkowie POAK przy Parafii pw. Macierzyństwa NMP w Zbąszynku: Jan Greczycho, Dorota Szatkowska, Teresa Liman, Teresa Kufel i Gabriela Raczyńska uczestniczyli w diecezjalnym spotkaniu opłatkowym z ks. biskupem Tadeuszem Lityńskim we Wschowie. Podczas uroczystej Mszy św. o godz. 10.00 w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika pod przewodnictwem ks. biskupa w koncelebrze uczestniczyli także księża asystenci parafialnych oddziałów AK. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy homilii ks. biskupa na temat przekraczania różnych progów w naszym życiu, z refleksyjnymi odwołaniami do przemyśleń św. Jana Pawła II zawartych w książce „Przekroczyć próg nadziei". Po Mszy św. udaliśmy się na spotkanie opłatkowe oraz obiad, kawę i ciasto na salę do miejscowości Przyczyna Dolna. Tę część diecezjalnego spotkania członków AK z ks. biskupem uświetniły występy miejscowej młodzieży gimnazjalnej oraz wspólne śpiewanie kolęd. Pani prezes Urszula Furtak serdecznie wszystkich pozdrowiła, przekazała nam ważne informacje i sugestie do dalszej pracy na nowy rok oraz złożyła wszystkim  życzenia noworoczne. Głos zabierali także obecni wśród nas zaproszeni parlamentarzyści m in. Jacek Kurzępa i Marek Ast, dzieląc się z nami uwagami dotyczącymi przebiegu ich pracy w Sejmie. Parlamentarzyści złożyli wszystkim obecnym noworoczne życzenia.  Po błogosławieństwie ks. biskupa T. Lityńskiego, po wspólnym odmówieniu Modlitwy za Ojczyznę za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, obdarowani pięknymi folderami na temat miasta królewskiego Wschowy i folderami dotyczącymi Krakowskiej Szopki wystawianej w zielonogórskim kościele  pw. Świętego. Ducha, z nadzieją, pokrzepieni duchowo, z wytycznymi do dalszej pracy w naszych POAK-ach, udaliśmy się w podroż do naszych parafii i  rodzinnych domów.                        

Gabriela Raczyńska


DIECEZJALNE SPOTKANIE OPŁATKOWE WE WSCHOWIE 07 STYCZNIA 2017

Jak co roku członkowie Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej z naszej Diecezji uczestniczyli na początku roku w uroczystej Mszy św. oraz spotkali się na spotkaniu opłatkowym. Tym razem spotkanie odbyło się w mieście Królewskim Wschowa, w parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił Jego Ekscelencja ks. Biskup Tadeusz Lityński. Przy ołtarzu razem z nim byli obecni księża: proboszcz miejscowej parafii - Dariusz Ludwikowski, asystent diecezjalny AK - Zbigniew Samociak, a także między innymi asystenci oddziałów parafialnych: Jan Pawlak i Józef Popiel. Ks. biskup wygłosił do członków AK Słowo Boże, w którym podziękował za trud świadectwa Miłosierdzia Bożego w życiu zawodowym oraz prywatnym i po ojcowsku wszystkim nam błogosławił. Nasze spotkanie uświetnili również posłowie Rzeczypospolitej Polskiej: Wschowianin Marek Ast, oraz Jacek Kurzępa z Krosna Odrzańskiego, z czego byliśmy bardzo uradowani. Nie zabrakło również przedstawicieli władz diecezjalnych AK w tym Urszuli Furtak - prezesa Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Po uroczystej Mszy św. i duchowych doznaniach na drugą część spotkania udaliśmy się do sali wiejskiej w Przyczynie Dolnej. Tam dzięki uprzejmości Pani Sołtys Jadwigi Jaromin, oraz pań z Rady Sołeckiej, spożyliśmy gorący posiłek, stanowiący wzmocnienie dla ciała w mroźną pogodę tego dnia. Czas szybko mijał przy składaniu sobie wspólnych życzeń i łamaniu się opłatkiem, śpiewaniu kolęd z pomocą młodzieży z „Klubu Piosenki Solo” pod kierownictwem Pani Elżbiety Machowskiej. Na koniec dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za owocne i miłe spotkanie.

Wykorzystano tekst Barbary Kowalczyk

Boże Narodzenie 2016

 

Jan Paweł II z przemówienia do polskich biskupów w styczniu 1993r.

"Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce była tak żywa i przynosiła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła".

 
 

Copyright © 2013 Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Designed by JoomlArt.com. Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.