.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://zg.ak.org.pl/index.php/component/content/?view=featured Sun, 22 Apr 2018 17:29:04 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Zapraszam do Św. Wojciecha - Patrona Polski i Akcji Katolickiej http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/671-zapraszam-do-sw-wojciecha-patrona-polski-i-akcji-katolickiej http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/671-zapraszam-do-sw-wojciecha-patrona-polski-i-akcji-katolickiej

Serdecznie zapraszam, wzorem roku poprzedniego, do wzięcia udziału w zaplanowanych przez Archidiecezję Gnieźnieńską tegorocznych uroczystościach świętowojciechowych. Odbędą się one w dniach 28 i 29 kwietnia i stanowić będą jednocześnie zakończenie jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Uroczystościom przewodniczyć będzie delegat papieża Franciszka, kard. Vincent Nichols - arcybiskup Westminster, prymas Anglii i Walii.

Szczególnie gorąco zapraszam delegacje Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej wraz z pocztami sztandarowymi na główne uroczystości zaplanowane w niedzielę 29 kwietnia. Po procesji, która przejdzie ulicami miasta, z kościoła pw. św. Michała Archanioła na Plac św. Wojciecha u stóp katedry, sprawowana będzie o godzinie 10.00 suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa. Eucharystię koncelebrować będą przybyli do Gniezna biskupi.

Dla Akcji Katolickiej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej 29.04.2018 (niedziela) zorganizowany zostanie wyjazd autokarowy z Zielonej Góry we wczesnych godzinach porannych. Powrót w godzinach wieczornych. Zgłoszenia do dnia 21.04.2018 przyjmuje sekretarz DIAK Ryszard Furtak. Koszt zależy od liczby uczestników i może się kształtować ok. 50 zł.

Program uroczystości - kliknij tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Tue, 17 Apr 2018 20:58:29 +0000
I OŻYŁA PRZEPIĘKNIE NASZA KAPLICZKA… http://zg.ak.org.pl/index.php/poak-zielona-gora-podwyszenia-krzya-w-2/670-i-ozyla-przepieknie-nasza-kapliczka http://zg.ak.org.pl/index.php/poak-zielona-gora-podwyszenia-krzya-w-2/670-i-ozyla-przepieknie-nasza-kapliczka

Z potrzeby serca  -  jak powiedziała wczoraj nasza prezes Danusia Tchórzewska, witając w Kaplicy Maryjnej gości i członków Akcji Katolickiej z diecezji, spotkaliśmy się na uroczystej Mszy św. by uczcić wszystkich poległych w obronie polskości i na drogach prowadzących do niepodległości w 100-lecie Rocznicy, a także ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 roku. Skąd takie połączenie rocznic?

Myśl o tej Mszy św. i to tu, u nas w parafii świętokrzyskiej zrodziła się podczas ostatnich Rekolekcji Wielkopostnych w Kęszycy Leśnej. Odbyła się tam krótka rozmowa wspomnieniowa pomiędzy niektórymi członkami na temat tamtej tragedii. Tak się bowiem złożyło, że 8 kwietnia 2010 roku nasza parafia gościła Zarząd DIAK i w czasie odprawiania Mszy św. w tej zabytkowej kapliczce dosięgła ich ta tragiczna informacja o katastrofie prezydenckiego samolotu, przekazana przez naszego wikariusza.

Nasz Oddział Akcji planował już od ub. roku włączyć się w jakiś sposób w ogólnonarodowe świętowanie okrągłej Rocznicy Niepodległości. Ostatecznie postanowiliśmy zorganizować wspólne spotkanie z przyjaciółmi z Akcji, a przy tym połączyć obie rocznice.

I znów historia zatoczyła koło, bo od wieków Kaplica służyła do wznoszenia modłów w szczególnych okazjach i w ważnych intencjach. Ta Kaplica Maryjna  znajdująca się na dawnym Wzgórzu Winnym, obecnie w parku parafialnym, była wotum wdzięczności za uratowanie życia przed zarazą i służyła najpierw dawnym mieszkańcom Grunbergu, a obecnie Zielonej Góry, modlitwom dziękczynnym przez wstawiennictwo Maryi do Chrystusa Pana naszego. Po latach profanum odnowili ją powracający z obozów hitlerowskich uratowani więźniowie. Wczoraj modliliśmy się za tych, którzy ginęli w obronie polskości podczas zaborów i w utrzymaniu pokoju  w wolnej, ale nękanej przez okupantów Polsce. Najnowsza intencja to wszyscy ci, którzy spełniając swój obywatelski i patriotyczny obowiązek lecieli na obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego, ale nigdy tam nie dolecieli z powodu katastrofy.

I ożyła nasza przepiękna kapliczka w tę kwietniową słoneczną niedzielę wypełniając się po brzegi członkami zarówno naszych zielonogórskich POAK-ów, jak i reprezentantami ze: Wschowy, Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza oraz Żagania.

Ku wielkiej radości wszystkich zgromadzonych, Mszę św. odprawił przybyły z Krosna Odrz. ks. Zbigniew Samociak w koncelebrze z naszym proboszczem i asystentem Janem Pawlakiem oraz nowym asystentem Akcji w Międzyrzeczu  -  ks. Pawłem Tokarczykiem. Podczas kazania, wygłoszonego przez ks. Zbigniewa, wsłuchaliśmy się w skupieniu w jego słowa rozważające usłyszane czytania na trzecią Niedzielę Wielkanocną. Niektórzy dziwili się na początku, ze ołtarz jest tak ustawiony, aby kapłani mogli odprawiać Mszę św. zwróceni bardziej do ołtarza a nie do wiernych. Wyjaśniliśmy im, że to dzięki pomysłom naszych członków,  mając na uwadze częstsze wykorzystanie opustoszałej, otwieranej przez lata zaledwie kilka razy w roku Kapliczki, od 2 lat odbywają się tu cyklicznie Msze św. w obrządku trydenckim.

]]>
Wyróżnione POAK Zielona Góra - parafia pw. Podwyższenia Krzyż Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Tue, 17 Apr 2018 20:49:30 +0000
Msza Św. w intencji Ojczyzny i rządzących w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej http://zg.ak.org.pl/index.php/poak-zielona-gora-podwyszenia-krzya-w-2/669-msza-sw-w-intencji-ojczyzny-i-rzadzacych-w-osma-rocznice-katastrofy-smolenskiej http://zg.ak.org.pl/index.php/poak-zielona-gora-podwyszenia-krzya-w-2/669-msza-sw-w-intencji-ojczyzny-i-rzadzacych-w-osma-rocznice-katastrofy-smolenskiej

Na 15.04.2018 r., Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Zielonej Górze, zaprosił członków AK oraz sympatyków na uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny i rządzących, w ósmą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyliśmy w Eucharystii z kapłanami – asystentami AK: ks. kan. Janem Pawlakiem z miejscowej parafii, ks. kan. Pawłem Tokarczykiem z Międzyrzecza i ks. kan. Zbigniewem Samociakiem z Krosna Odrzańskiego, w zabytkowej z XIV wieku kaplicy pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Winnicy. Po Mszy Św. członkowie AK zorganizowali spotkanie z agapą, wystąpieniem prezes KIAK – Urszulą Furtak oraz prelekcjami o roli Kościoła w odzyskaniu niepodległości i historii powstania AK w naszej Ojczyźnie. Prelegentami byli Mieszko Kamiński – prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego koła nr 5 w Zielonej Górze oraz prof. Wiesław Hładkiewicz z UZ Zielona Góra. Dziękujemy prezes POAK p. Danucie Tchurzewskiej oraz asystentowi parafialnemu – ks. kan. Janowi Pawlakowi za zorganizowanie spotkania, w którym przypomnieliśmy sobie, że osiem lat temu dokładnie w dniu katastrofy, w tej parafii odbyła się Rada DIAK.

Ryszard Furtak – sekretarz DIAK

]]>
Wyróżnione POAK Zielona Góra - parafia pw. Podwyższenia Krzyż Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej Diec. Z.-G. Tue, 17 Apr 2018 20:05:23 +0000
Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Facebook http://zg.ak.org.pl/index.php/81-informacje/664-akcja-katolicka-diecezji-zielonogorsko-gorzowskiej-na-facebook http://zg.ak.org.pl/index.php/81-informacje/664-akcja-katolicka-diecezji-zielonogorsko-gorzowskiej-na-facebook

Zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook.

Link tutaj  lub klikając w obrazek w zakładce Polecamy.

]]>
Wyróżnione Informacje Mon, 19 Feb 2018 21:34:03 +0000
Wspierajmy projekt prawnej ochrony życia chorych, niepełnosprawnych nienarodzonych dzieci. http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/660-wspierajmy-projekt-prawnej-ochrony-zycia-chorych-niepelnosprawnych-nienarodzonych-dzieci http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/660-wspierajmy-projekt-prawnej-ochrony-zycia-chorych-niepelnosprawnych-nienarodzonych-dzieci

Apel do ludzi dobrej woli

W dniu 10 stycznia br. Sejm RP zdecydowaną większością głosów skierował do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny obywatelski projekt „Zatrzymaj aborcję”, który ma zapewnić prawną ochronę życia chorym, niepełnosprawnym nienarodzonym dzieciom.

Projekt ten cieszy się poparciem Episkopatu Polski, wspierają go szerokie kręgi obrońców życia człowieka.

Apelujemy o telefony, listy, e-maile do parlamentarzystów – Członków tej Komisji z postulatem szybkiego przegłosowania tego projektu i niezwłocznego skierowania go pod plenarne obrady Sejmu.

Twój głos przyspieszy uchwalenie prawa ratującego życie poczętych dzieci.

Urszula Furtak - prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Paweł Wosicki - prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Antoni Zięba - prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka

 

Poniżej zamieszczamy spis członków Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny:

plik PDF     plik DOC    

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Wed, 24 Jan 2018 19:46:16 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK 2018 http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/659-ramowy-terminarz-spotkan-diak-2018 http://zg.ak.org.pl/index.php/informacje-69338/659-ramowy-terminarz-spotkan-diak-2018

Ramowy terminarz spotkań DIAK 2018  - do pobrania plik PDF

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Mon, 22 Jan 2018 19:31:58 +0000