.: Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej - zapraszamy :. http://akcjazg.type.pl/index.php/component/content/?view=featured Tue, 23 May 2017 09:23:49 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Spotkanie Rady DIAK http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/617-spotkanie-rady-diak http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/617-spotkanie-rady-diak

Szanowni Państwo, serdecznie zapraszam na spotkanie Rady DIAK, na której podsumujemy ostatnio realizowane przez nas wydarzenia ale również będziemy poszukiwać rozwiązań na rozwój i umocnienie Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Pochylimy się nad potrzebnym uczestnictwem przedstawicieli Akcji Katolickiej w wydarzeniach naszego diecezjalnego Kościoła i całego kraju. Ważnym tematem będzie doroczna krajowa pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. Wśród tematów Rady, podzielę się z Państwem również informacjami m.in. z II Międzynarodowego Kongresu AK w Rzymie i słowem Papieża Franciszka skierowanym do jego uczestników w dniu 27.04.2017, a także z przygotowań do uroczystości ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w całej Polsce, które to zaplanowano na 22 października 2017r. w Warszawie.

Bogactwo spotkania dopełnią kierunki pracy formacyjnej oraz realizowane wydarzenia zaplanowane na ten rok w naszym diecezjalnym terminarzu pracy AK.

Serdecznie zapraszam na spotkanie Rady DIAK, które odbędzie się 27.05.2017r. w WSD w Gościkowie-Paradyżu. Rozpoczęcie Mszą Św. o godz. 10.00. Proszę o potwierdzenie swojej obecności lub podanie imiennego zastępstwa do dnia 20.05.2017r.

Raz jeszcze serdecznie zapraszam.

Urszula Furtak

Prezes Zarządu KIAK i DIAK

 

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Wed, 17 May 2017 21:20:18 +0000
Zaproszenie. Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/616-zaproszenie-ogolnopolska-pielgrzymka-akcji-katolickiej-na-jasna-gore http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/616-zaproszenie-ogolnopolska-pielgrzymka-akcji-katolickiej-na-jasna-gore

 

W dniach 9-10 czerwca 2017r. odbędzie się kolejna już Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę. To szczególne spotkanie z Maryją w roku 300 lecia koronacji wizerunku MB Częstochowskiej i 140 rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie a także 100 lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, będziemy przeżywać pod hasłem „Idźmy i głośmy z Maryją”.

Wzorem lat ubiegłych, w przeddzień pielgrzymki w dniu 9 czerwca o godz. 17.00 w Sali Redakcji „Niedzieli” podobnie jak w latach poprzednich odbędzie się konferencja, na którą w imieniu całego Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej serdecznie zapraszam. Temat wykładu maryjnego „Jasnogórskie śluby Narodu i objawienia fatimskie w obronie wiary i cywilizacji”, podejmie O. Mariusz Tabulski OSPPE, Definitor Zarządu Zakonu, jednocześnie członek Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Drugi z zaproponowanych wykładów „Idźcie i głoście! Ale razem: duchowni, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy” przedstawi nam Ks. dr Szymon Stułkowski, Rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce założonego na lata 2013 / 2017 „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Piątkowe spotkanie zakończymy Apelem Jasnogórskim i modlitewnym czuwaniem nocnym, które wzorem lat poprzednich poprowadzi Akcja Katolicka Diecezji Sandomierskiej.

Sobotni dzień naszego pielgrzymowania rozpoczniemy w Katedrze Częstochowskiej o godz. 10.30, by następnie w uroczystej procesji przejść ulicami miasta przed szczyt Jasnej Góry i tam kontynuować nasze dziękczynienie i czas wspólnego spotkania. Podczas Mszy Świętej w sposób uroczysty odnowimy nasz Akt Zawierzenia Matce Bożej. Jeszcze jednego tematu nie może zabraknąć w tegorocznej pielgrzymce. Zawierzmy proszę Matce Bożej, nasze duchowe przygotowania do uroczystości ustanowienia Św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Tę wyjątkową intencję wszystkim serdecznie polecam.

Podobnie jak w latach poprzednich organizujemy wspólny autokarowy wyjazd. Wszyscy pielgrzymi z naszej diecezji spotkają się w Zielonej Górze 09.06.2017, by o godz. 7.00 wyruszyć w kierunku Częstochowy. Do Częstochowy dotrzemy ok. godz. 15.00. Nocleg w domu Zgromadzenia Służebnic Matki Dobrego Pasterza „Pasterzanki”, ul. Kordeckiego 15. W drogę powrotną z Częstochowy wyruszymy 10.06.2015 tj. w sobotę ok. godz. 17.00. Koszt ok. 180 zł. (transport, nocleg, obiad w piątek, śniadanie i obiad w sobotę). Zgłoszenia imienne przyjmuje sekretarz DIAK, tel. 694 454 454, e-mail: rfurtak1@wp.pl. Wraz z zapisem chętnych do udziału w pielgrzymce należy dokonać wpłaty zaliczki w wysokości 50 zł. na konto DIAK: 50 1090 1535 0000 0001 0781 0846.

Wszystkim życzę, aby nie zabrakło nam ducha wiary, gorliwości i wytrwałości na pielgrzymim szlaku, pomimo pojawiających się problemów i niedogodności, które wpisane są przecież w ducha pielgrzymowania. Do radosnego spotkania.

Program pielgrzymki w załączeniu, plik PDF - kliknij tutaj.

W imieniu Zarządu KIAK

Urszula Furtak

Prezes Akcji Katolickiej w Polsce

 

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Wed, 17 May 2017 21:12:47 +0000
Kolejny przedstawiciel AK nagrodzony nagrodą „Człowiek Człowiekowi” http://akcjazg.type.pl/index.php/81-informacje/615-kolejny-przedstawiciel-ak-nagrodzony-nagroda-czlowiek-czlowiekowi http://akcjazg.type.pl/index.php/81-informacje/615-kolejny-przedstawiciel-ak-nagrodzony-nagroda-czlowiek-czlowiekowi

Po raz XVIII Kapituła nagrody „Człowiek Człowiekowi”  przyznała nagrody za szczególne osiągnięcia na polu działalności inspirowanej ewangelicznym duchem miłości bliźniego. Uroczysta Gala wraz z wręczeniem statuetek odbyła się 26 kwietnia w auli Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein przy ul. Bułgarskiej 30 w Zielonej Górze.

Miło jest nam poinformować, że wśród wyróżnionych był pan Stanisław Samociak z Gorzowa Wlkp. O nagrodę wnioskował Parafialny Oddział Akcji Katolickiej z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP z Gorzowa Wlkp. W uzasadnieniu do przyznania nagrody prezes POAK - Anna Cetnar stwierdziła, że p. Stanisław był w 1998 r. założycielem ich Oddziału AK w parafii i jego prezesem do 2007 roku. Wykonywał różne prace fizyczne na rzecz parafii. Był założycielem grup modlitewnych oraz organizatorem pielgrzymek i spotkań z prelegentami. Zajął się redakcją gazetki parafialnej „Rodzina”. Ufundował tablicę pamiątkową z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 roku. Utworzył grupę doradców, którzy służyli darmową pomocą w rozwiązywaniu problemów prawnych, mieszkaniowych, urzędowych, edukacyjnych i socjalnych mieszkańców Gorzowa Wlkp. Zdobył uprawnienia przewodnika i od 2007 roku w ramach wolontariatu oprowadza grupy turystyczne w wieży katedralnej.
Serdecznie gratulujemy p. Stanisławowi!

Ryszard Furtak – sekretarz DIAK

Galeria zdjęć......

]]>
Wyróżnione Informacje Sat, 29 Apr 2017 19:59:10 +0000
Rekolekcje, czas wzrostu i odwagi w wierze. http://akcjazg.type.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/613-rekolekcje-czas-wzrostu-i-odwagi-w-wierze http://akcjazg.type.pl/index.php/formacja/rekolekcje-ak/613-rekolekcje-czas-wzrostu-i-odwagi-w-wierze

Winnica aby wydała plon musi wzrastać. Nie wydaje owocu od razu po jej założeniu.  Podobnie jest z nami. Potrzeba czasu ale przede wszystkim pokarmu do wzrostu, którym to dla nas powołanych do Akcji Katolickiej jest czas rekolekcji.

Ten wyjątkowy czas przeżywany w Lubuskim Nazarecie w Kęszycy Leśnej, pod kierunkiem rekolekcjonisty ks. dr Zygmunta Czai, uświadomił nam po raz kolejny, że w Akcji Katolickiej ważna jest jedność w formacji i kształtowaniu katolickiej nauki społecznej. W czasie tegorocznych rekolekcji przypadała uroczystość Zwiastowania NMP, a przeżywając jednocześnie rok Maryjny nie zabrakło w rozważaniach zatrzymania nad formowaniem siebie przez Maryję. Na zapytanie Elżbiety Maryja odpowiedziała słowami wiary. Wpatrzeni również w naszego patrona Św. Jana Pawła II, który całe życie zawierzył Maryi, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Czy ja daję życie tym, którzy się ze mną spotykają?”

Podczas pasterskich odwiedzin  naszej rekolekcyjnej wspólnoty również, Biskup Tadeusz Lityński zwrócił naszą uwagę na wydarzenia z Nazaretu, ale też na Tego, który wzrósł pod sercem Maryi. Zachęcają nas do budzenia odpowiedzialności za życie ludzkie, podzielił się radością z otwartego kolejnego „Okna życia”. Okna gdzie nie porzuca się ale oddaje z nadzieją. Ekscelencja zaznaczył, że każdy jest dziś równoznaczny w misji apostolskiej, jest szczególna potrzeba udziału w niej świeckich. Czas modlitwy i pokuty, czas uzbrajania w dary Ducha Świętego pozwoli obronić wiarę. Polska stoi bowiem przed zrealizowaniem misji dziejowej.

Umocnieni Słowem Bożym, uradowani sobą nawzajem i zachęceni by twórczo podchodzić do nowego czasu, by dać Bogu swoje pełnomocnictwo in blanco, wracaliśmy do swoich rodzin.

Pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować za odwiedziny Pasterzowi naszej diecezji, Księdzu Rekolekcjoniście za trud głoszenia i okazaną radość, naszemu Asystentowi Diecezjalnemu ks. Zbigniewowi Samociakowi za okazaną pomoc i troskę oraz wszystkim blisko osiemdziesięciu uczestnikom z osiemnastu  Parafialnych Oddziałów AK naszej diecezji. Bóg zapłać!

Króluj nam Chryste!

U. Furtak

Relacja na antenie TVP 3: http://gorzow.tvp.pl/29664854/80-osob-wzielo-udzial-w-rekolekcjach-akcji-katolickiej

]]>
Wyróżnione Rekolekcje Formacja Wed, 29 Mar 2017 20:39:12 +0000
Ojczyzno Ma – kolejna edycja konkursu http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/611-ojczyzno-ma-kolejna-edycja-konkursu http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/611-ojczyzno-ma-kolejna-edycja-konkursu

Aby krzewić treści religijno-patriotyczne wśród młodego pokolenia, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej po raz kolejny organizuje Konkurs wiedzy patriotycznej pt. ,,Ojczyzno Ma”. W roku bieżącym do udziału w konkursie wiedzy o Ojczyźnie, Kościele i Regionie zapraszamy dzieci ze Szkół Podstawowych.

Konkurs przeprowadzony będzie jak w latach poprzednich w dwóch etapach: etap parafialny (maj 2017) i finał diecezjalny (Zielona Góra, listopad 2017). Prosimy o terminowe max. do 08.04.2017 zgłoszenie ilości dzieci biorących udział w I etapie. Wszelkich informacji udziela Janusz Baran, tel. 603 197 099 (w godz. popołudniowych) lub e-mail: jany44@wp.pl, który z ramienia DIAK kieruje konkursem. 

Parafialne Oddziały Akcji Katolickiej oraz inne środowiska pragnące przyłączyć się do naszej inicjatywy zapraszamy do szerszego zaznajomienia się ze szczegółami konkursu.

Urszula Furtak, prezes DIAK

Regulamin konkursu "Ojczyzno Ma"           Formularz zgłoszeniowy do konkursu patriotycznego

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 12 Mar 2017 21:56:14 +0000
Ramowy terminarz spotkań DIAK na 2017 rok http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok http://akcjazg.type.pl/index.php/informacje-69338/597-ramowy-terminarz-spotkan-diak-na-2017-rok

plik PDF do pobrania tutaj

]]>
Wyróżnione Informacje z naszej AK Informacje Sun, 18 Dec 2016 20:27:55 +0000